Tai-či a čchi-kung

*

ČCHI-KUNG / QI GONG

OSM KUSŮ BROKÁTU / BA DUAN JIN

Čínské cvičení Qigong (čchi kung) skládající se s osmi cviků. Původní soubor cviků sestavil mistr Zhong li za dynastie Tang v devátém století. Další obdoba byla popsána ve dvanáctém století. Vedle Taoistických mnichů ji hojně používali i vojáci Dnes existuje více verzí, ale základ cviků a účinků se nijak výrazně neliší.

Slouží především jako rozcvička k protažení a uvolnění svalů a šlach, prohloubení a zesílení dechu, masáži vnitřních orgánů, zvětšení kapacity energie, uvolnění stresu, zlepšení koncentrace a tím pádem k celkové harmonizaci těla i ducha. Nedůležitější účinky a to hlavně z pohledu čínské medicíny, jsou vypsány u jednotlivých cviků.

Sestavu je možno provádět ráno i večer. Teprve po nějakém čase pravidelného cvičení budete pociťovat účinky volně tekoucí energie QI (čchi)

1. Podpírání nebes oběma rukama

    Zvedání Qi z Dantian přes Sanjiao

Koncentruje Qi a harmonizuje tři ohniště, masíruje páteř a lopatky, uvolňuje napětí z hrudi, upravuje funkci plic a srdce, zbavuje tělo přebytečného tuku.

2. Napínání luku

Výstřel Huo(ohně) přes Jin(kov) na Jeřába

Posiluje velké klouby, svaly břišní, mezižeberní a ramenní, reguluje tlak, podporuje dýchání, uvolňuje hruď, cvik na levou stranu – podpora jater, na pravou stranu – podpora plic, zbavuje tísně.

3. Zvedání jedné ruky

Uprav Pi(slezinu) a Wei(žaludek)

Prokrvuje trávící soustavu, prevence střevních potíží, uvolňuje napětí v zádech, posiluje zádové svaly, zlepšuje paměť.

4. Pohled do zadu

Při patero zranění a sedmero vyčerpání se podívej za sebe.

Uvolňuje krk i krční páteř, prevence bolesti hlavy, sklerózy, snižuje tlak, zklidňuje, pomáhá nalézt ztracené a cestu dál.

5. Natáčení trupu v předklonu

Cesta ohnivého srdce

Zvyšuje vitalitu, odstraňuje bolesti dolní části zad, posiluje zádové svaly, srovnává spodní část páteře, překonává problémy CNS zapříčiněné především stresem, masíruje sluneční pleteň, uvolňuje napětí, zahřívá tělo.

6. Chytání nohou

Obnovení Qi v základu

Posiluje ledviny a játra, čistí tělo, uvolňuje napětí v zádech, ramenech a hrudi, posiluje břišní svaly, natahuje úpony, zlepšuje funkce vylučovacího ústrojí, řeší sexuální problémy, zmírňuje únavu a deprese.

7. Údery pěstí

Naber sílu očima i pěstí

Posiluje celý organizmus, dynamizuje tělo, stimuluje mozek, reguluje váhu a krevní tlak, zlepšuje dýchání a činnost srdce, působí proti únavě a lenosti.

8. Dopad na paty

Zbav se 100 nemocí zatřesením

        eliminuje únavu, posilu všechny klouby, páteř a činnost mozku, zlepšuje prokrvení, odstraňuje napětí, předchází četným chorobám.

 

...................................

  • Tai-či (taijiquan)  je stará forma čínského zdravotního cvičení a zároveň bojového umění, které bylo odvozeno z některých tehdejších odvětví vnitřních i vnějších stylů Kung Fu, Tradiční čínské medicíny a duchovních principů Taoismu. Cvičení je přínosem pro zdraví a pro fyzický, duševní i mentální rozvoj člověka.
  • Ve cvičení je základ v hlubokém a přirozeném dýchání, obloukovitých pohybech, práci s těžištěm a vedení vnitřní síly. Následkem je uvolnění svalstva i psychického napětí. Díky stabilizačním pozicím je posilováno tělo komplexně celé. Důraz je kladen na správnou pozici těla v uvolněném i napnutém stavu. Fyzické zatížení si každý volí sám podle svých možností, schopností a aktuálního zdravotního stavu.
  • wushen Dao

...................................

  • Začátečníci v prvním roce se naučí základní principy cvičení a věnují se studiu sestavy stylu yang 9 forem a jednoduších čchi-kungů. Pokračuje se sestavou stylu yang 24 forem. 
  • Cvičební hodina probíhá následovně: rozcvička (příprava celého organismu na cvičení a na některé specifické dovednosti),zklidnění s dýcháním, opakování základních technik,  opakování probrané látky z minula a nácvik nových pohybů. Na konci opakování všecho probraného a harmonizace organismu.

Během roku se seznamujeme s principy Taoismu a Tradiční čínské medicíny.

Respektujeme každého jako individualitu se všemi přednostmi a omezeními.

Věnujeme se:

  • Tai-či stylu Yang, Čhen, Wudang, Shaolin
  • Čchi kung

zajimavosti